טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

ביקור במרפאת השיניים אינו בילוי נעים במרבית המקרים. הטיפול בחלל הפה, הרעשים, הטעמים והריחות מעוררים ברוב האנשים אסוציאציות לא חיוביות במיוחד, ומסיבה זו רבים נוטים לדחות ואף להמנע מטיפולי השיניים. מעבר לכך, מטופלים רבים – עשרות אחוזים מהאוכלוסיה! – סובלים מחרדה דנטלית אמיתית (דנטפוביה): פחד לא רציונלי, שלעיתים אף אינו מקושר לטראומה או חוויה לא נעימה בעבר, המונע מהסובלים ממנו לעבור טיפולי שיניים למקרים מסוג זה, ולמקרים בהם המטופל אינו מעוניין להיות “נוכח” במהלך הטיפול, יש פתרון – טיפול שיניים תחת טשטוש או הרדמה מלאה. 

סוגי הרדמה בטיפולי שיניים

קיימות מספר דרגות של טשטוש:

  • סדציה נשאפת – “גז צחוק“, המוכר לרובינו מרופאי השיניים לילדים. שאיפת גז צחוק מאפשרת להפיג את הסטרס והחשש מפני טיפול השיניים, ומאפשרת לעבור את הטיפול בצורה קלה ונינוחה יותר. יתרון נוסף של גז צחוק הוא התפוגגותו המהירה לאחר הטיפול – השפעתו מתחילה לפוג כעבור דקות מרגע סיום הטיפול, וניתן לעזוב את המרפאה אחרי מנוחה קצרה. יחד עם זאת, בשעות שלאחר טיפול תחת גז צחוק, מומלץ להימנע מנהיגה ברכב והפעלת ציוד כבד או מסוכן.
  • סדציה הכרתית – טשטוש תרופתי הניתן דרך הוריד. סוג זה של טשטוש חזק יותר מגז צחוק, ונמצא בשימוש בטיפולים ברפואה כללית, כגון גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה. הטיפול מבוצע בנוכחות מרדים, האחראי על ביצוע הטשטוש וניטור המטופל, בעוד רופא השיניים עסוק בטיפול השיניים עצמו. במהלך טיפול תחת סדציה, המטופל נמצא במצב של חצי שינה, דומה למצב של שכרות, כאשר הוא שומר על הרפלקסים שלו ומסוגל לשתף פעולה ולהגיב. כמובן, ככל שסדציה תהיה עמוקה יותר, כך מצב ההכרה ושיתוף הפעולה יורד, וזהו תפקידו של מרדים מיומן למצוא את האיזון המתאים בין רמת הסדציה המתאימה לבין הטיפול הצפוי לכל מטופל ומטופל. ככלל, לאחר הטיפול המטופל אינו זוכר את מהלך הפרוצדורה – למעט מספר קטן של רגעים או אפיזודות שלעיתים נשארים בזכרון.
  • הרדמה כללית – בטיפולי שיניים בהרדמה מלאה, המטופל נמצא במצב של חוסר הכרה מוחלט, כאשר גם הרפלקסים הבסיסיים לא נשמרים ויש צורך בשימוש במכשור חיצוני להנשמה ושמירה על מדדי חיוניות. הרדמה מסוג זה מבוצעת ע”י רופא מרדים מומחה בלבד, ורק במסגרת של בית חולים, מרכז רפואי או מרפאה העומדת בכל התנאים והסטנדרטים המחמירים ביותר של משרד הבריאות המאפשרים קבלת אישור לביצוע טיפולים בהרדמה כללית.

טיפולי שיניים ביום אחד עם הרדמה מלאה

מרפאתנו היא אחת המרפאות היחידות שקיבלה רשיון ממשרד הבריאות להפעלת חדרי ניתוח וביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. 

ברשותנו שלושה חדרי ניתוח ובהם ציוד טיפולי וציוד הרדמה המתקדם ביותר הקיים כיום בשוק.

את חדרי הניתוח והטיפולים בהרדמה כללית במרפאתנו מנהלים ד”ר חיים חפץ, מומחה בהרדמה בעל 30 שנות ניסיון; וד”ר נועה ברר, מומחית ברפואת הפה. 

טיפול תחת הרדמה כללית נפוץ ביותר בתחומים של רפואת שיניים לילדים ורפואת הפה, כאשר עיקר המטופלים אינם מסוגלים לעבור טיפולי שיניים במסגרת סטנדרטית – ילדים קטנים הנזקקים לטיפול נרחב, מטופלים עם חרדה דנטלית קיצונית אשר לא מסוגלים לעבור טיפולים תחת גז צחוק, מטופלים עם קשיי שיתוף פעולה (סובלים ממחלות נפשיות או מתסמונות שונות).

שתלים בהרדמה מלאה

ישנם מטופלים אשר בוחרים לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה משיקולים של נוחות וחסכון בזמן.

בהרדמה מלאה ניתן לבצע כמות רבה של טיפולים ביום אחד, כאשר המטופל אינו סובל מעייפות בעקבות זמן הטיפול הממושך.
לדוגמא, טיפול בכל הפה תחת הרדמה כללית עשוי להתאים לאנשי עסקים, עבורם לוחות הזמנים משחקים תפקיד חשוב.
טיפול השיניים בהרדמה מלאה כרוך בעלות נוספת של שכר הרופא המרדים. 

מקרים הנפוצים ביותר שבהם הטיפול נעשה בהרדמה מלאה כמו טיפולים כירורגיים נרחבים, שיקום של לסתות שלמות או פה שלם העלות הנוספת של הרדמה מלאה זניחה ביחס לעלות הטיפול הכוללת.

פרטי התקשרות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​